makrobiotická strava v těhotenství a při kojení

  • Za optimální stravu kojící matky je vhodná standardní makrobiotická strava s dostatkem zeleniny, lehce posunutá do své více uvolňující varianty (směrem k JINu).

  • Doporučuje se používat méně slaných specifik (sůl, sójová omáčka, miso) a méně úprav pokrmu jako je pečení v troubě či pražení na sucho, protože příliš stahují a tím brání tvorbě mléka.

  • Je žádoucí zvýšit podíl tuku ve stravě, protože mateřské mléko obsahuje až 60% tuku. Většinu jídel tedy připravujeme na tuku – za studena lisovaném oleji. Výborným zdrojem kvalitního a dobře stravitelného tuku jsou také olejnatá semena, která zařazujeme denně. Ta také obsahují fytoestrogeny, které harmonizují hormonální systém ženy a tak ovlivňují i tvorbu mléka.

  • Luštěniny jako zdroj kvalitních bílkovin jsou doručovány v trochu větším množství, předem máčené a vařené dost dlouho, aby byly opravdu dobře stravitelné. Nejlépe ve formě polévek a kaší.

  • Pro dostatečnou tvorbu mléka je dále důležitý dostatečný příjem tekutin. Pijeme kvalitní čaje a nezapomínáme na polévky a omáčky.

  • Z polévek jsou zejména důležité zeleninové miso polévky vařené ze silného zeleninového vývaru s kouskem řasy wakame. Miso pasta podporuje tvorbu mléka a dodává kojící matce sílu, protože obsahuje velké množství glukózy, která dodává energii. V době kojení jíme miso polévku denně, ale děláme ji méně slanou než obvykle. Zejména je vhodná miso polévka s kousky mochi. Mochi je vydatným zdrojem energie a posiluje organismus (nejen proto je vhodné, aby ho připravoval muž - tlučení v hrnci). Doporučuje se ženám po porodu, protože podporuje tvorbu krve a během kojení stimuluje tvorbu mléka.

  • Dále jsou vhodné rybí polévky a zejména speciální rybí polévka koi-koku. Tato polévka má léčebné účinky, protože doplňuje krev a posiluje vitalitu, proto je zejména vhodná pro těhotné a kojící matky. V době kojení ji zařazujeme 2x až 3x týdně. Tyto rybí polévky zajišťují dostatečný příjem bílkovin a minerálů a jsou dobré na posílení organismu a krvetvorbu.

  • Do každého jídla zařazujeme malé množství mořských řas, které obsahují řadu potřebných látek, zejména minerály. Nejlépe kousek wakame v polévce a kousek kombu do luštěnin, ostatní na prostřídání.

  • Ze standardní makrobiotické stravy neubíráme nic ani co do kvality ani co do množství, v žádném případě neprovádíme půsty či jiné očisty těla. Strava by měla být pestrá a to jak ve výběru surovin, tak i ve způsobu jejich zpracování, konzistenci i chuti.

  • Čaj ze sezamových semínek - tento čaj podporuje nedostatečnou tvorbu mléka u kojících matek. Denně můžeme vypít 2-3 šálky.

  • Čaj z dýňových semen - doporučuje se pro ženy před a po porodu. Mimo jiné pomáhá z těla vylučovat vodu nahromaděnou v nohou, kolem kotníků nebo v dolní části břicha.

  • Čaj ze semínek fenyklu, kmínu nebo anýzu - pomáhá při nadýmání, které se projeví u matky nebo u kojence, a také podporuje tvorbu mléka.

  • Tvorbu mléka lze ještě podpořit zázvorovými obklady, které přikládáme na prsa. Ty by však neměly být příliš horké.

Zdroj:
V. Strnadelová, J. Zerzán: Radost ze zdravých dětí, Anag, 2007
J. Průchová, J. Průcha: Chudáci děti a jak je chránit, Dobra, 2006
M. Kushi: Potraviny - lék náš vezdejší, Votobia, 1996