Baby kolika

 

Co je příčinou novorozenecké koliky?

 

Teorií je několik :

 

  1. Strava matky.

  2. Přílišná stimulace

  3. úzkost matky,komplikovaný porod,uterotonika

  4. špatná kojící technika

 

Strava maminky:

 

Pokud je miminko kojené, měla by se hlavně matka pídit potom, co z jejího jídelníčku je nevhodné. Přestože si mnoho maminek myslí, že jedí všechno správně a není na tom třeba nic měnit, tak se často mýlí. Vyšší příjem cukru, mléčných výrobků a pšeničného lepku bývá nejčastější příčinou dětské koliky. Dále by se sem daly zařadit některé zeleniny a například ořechy. K té zelenině je nutné zmínit, jak byla maminka zvyklá jíst před a v těhotenství, pokud na zeleninu a dají se sem zařadit i luštěniny byla zvyklá , tak není třeba je vynechávat. Dál by se mělo vynechat droždí a kypřící prášek.

Velice pomáhá, když matka pravidelně pije fenyklový nebo kmínový čaj. Do jídla přidává majoránku.

 

Přílišná stimulace:

 

Kolika se nejčastěji obejvuje na sklonku dne nebo v noci. Příčinou tak může být nadměrná stimulace miminka, která vede k přetažení a miminko pláče spíš proto, že nemůže usnout.

 

Úzkost maminky:

 

Často se novopečené maminky cítí nejisté a z péče o novorozené miminko je jim úzko, mají pocit, že nezvládají a svoji nervozitu a únavu přenášejí na miminka.

I komplikovaný porod a porodní traumata můžou mít vliv na kojeneckou koliku,nebo například podání uterotonik po porodu.

 

 

Špatná technika kojení:

 

Může se stát, že některé miminko při sání z prsu vydává mlaskavé a srkavé zvuky- na to je třeba dát pozor, žádný takový zvuk při kojení dítě vydávat nemá. Tímto způsobem se může i napolykat vzduchu, který potom v bříšku tlačí. Také je třeba vypozorovat spouštěcí reflex, zvlášť u miminek , která jsou hltává a větší tok mléka jim nevadí. Důležité je i měnení kojící polohy.

Do té techniky bych zařadila i to, že ještě jsou matky, které budí kojené děti po třech hodinách na kojení. Kojené dítě si může pít kdy chce a kolik chce,není třeba ho omezovat buzením. Některá miminka jsou pak podrážděná a unavená.

 

 

Jak miminku pomoci?

 

Teplá koupel ( například v kyblíčku) nebo teplé obklady na bříško a záda

Baby masáže a mazání olejíčky, které obsahují fenykl, nebo jin uvolňující látky

Cvičení s miminkem- je potřeba celé bříško rozhýbat

Dejte si miminko nahé na nahý hrudník a zalezte do peřiny

Vyzkoušejte probiotické kapky

Pomáhá nošení v šátku, houpání.

Pusťe sobě a miminku relaxační hudbu

Pokud je miminko bdělé dávat ho na bříšku- ale ne spinkat

Snažte se i vy sama odpočívat, vynechat práce, které jsou zbytečné.. požádat babičku aby uvařila.. Zkoušejte myslet na svůj porod a vyrovnat se s jeho průběhem.