Ovčí vlna

Ovčí vlna je nejpřirozenější živočišný materiál. Ovce se u nás chovají už velice dlouho, bohužel dnes jsou chovy spíše masných plemen,méně mléčných a nejméně těch na produkci kvalitní jemné vlny, jako je právě vlna z ovcí plemene merino,která je dnes využívaná jako funkční materiál,podobně jako moira, jenže v přírodní podobě.

Vlastnosti ovčí vlny jsou hlavně termoregulační, je to vlastně duté vlákno, takže chrání před nadměrným teplem a zimou. Má to jednoduché vysvětlení, ovečky se stříhají brzy zjara(pokud nejsou stříhány, tak cca každé dvaroky mění vlnu samy) , takže v létě už mají několik cm rouna, takže jsou chráněné před vedrem a v zimě mají už rouno plně dorostlé a chrání je před zimou. Ovčí rouno je i antibakteriáln a obsahuje hodně lanolinu-tuku.

Dříve se u nás vyráběly hlavně pletené a filcované věci- v rusku dokonce dělali filcované boty,které je chránily před mrazem(měli ovčí i podrážku!),dnes se vyrábějí pletené věci také,ale filcuje se spíš už jen jako hobby, za to se hodně používá strojně pletený úplet, který je tak jemný, že je to spíš pletená látka.

Z merino úpletu se dnes pro miminka vyrábí například merino bodyčka s dlouhým i krátkým rukávem, overálky,kamašky.. zvlášť pro miminko, které ještě neleze je to podle měideální, pro větší samozřejmětaky,alespíš na cesty ven nebo na spaní. Oblečení z vlny je sice dražší než to běžné vyžaduje jemnou a pečlivou péči, ale za to semiminko nemusí navlékat do několika vrstev,má na sobě hebký přírodní materiál a i v létě je to ideální,protože vlna pohlcuje pot..

Dalším velkým využitím jsou různé svrchní kalhotky, pro maminky které používají látkové plenky.Jsou to různé vlňáčky, kamašky a svrchní kalhotky na patentky nebo suchý zip. Vyrábí je napříkla firma Popoliny,Disana, Anavy,Bundles of joy... Tyto svrchni kalhotky nejsou jako klasické nepromokavé kalhotky,impregnují se lanolinem a miminko se v nich častěji přebaluje, za to má ale prdelku v suchu a krásně se mu větrá.Je to nejzdravější a nejpřirozenější způsob plenkování. O tyto plenky se musí pečovat, ale za to se minimálně perou, právě díky antibakteriálním účinkům..takže pročůrané stačí nechat větrat a schnout.

Pletených výrobků je na trhu také mnoho,ale šikovná maminka nebo babička dokáže uplést také krásné věci. Tady je nejdůležitější právěvýběrvhodné příze.Přízí je natrhu mnoho druhů,většinou jsou alesmíchány s něčím umělým jako je akryl. Takže důležité jevybrat opravdu 100%ovčí vlnu bez umělých příměsí. Krásné, ručně spřádáné příze se dají koupit na Fler.cz a krásné návody na https://www.garnstudio.com

I hotový vlněný úplet se dá dneska už sehnat,kdyby chtěl někdo šít pro svoje miminko sám.

Pro miminka se využívá i ovčí kůže s rounem ustříhnutým nakrátko,dává se do postýlky,autosedačky..a najde využití i v létě, když jevedro,protože odvede pot a miminko pak není celé mokré.

Z úpletu se vyrábí i krásné deky pro miminka,dají se i plést.

Vlněné oblečení by se mělo prát v pracím prostředku na vlnu,nebo v ekoligickém prostředku,který je šetrný.Výborné jsou ekoprostředky s přídavkem lanolinu.Ideální je prát jemně v ruce. Na svrchňáčky je nutné koupit lanolinovou kůru, nebo čistý lanolin v lékárně. A jednou za čas je naimpregnovat.Dělá se to tak,že cca lžíci lanolinu rozpustíme v hrnečku horké vody,když je rozpuštěný,tak přidáme chladnou vodu, tak aby vznikla lázeň asi o pokojové teplotě a kalhotky do ní ponoříme a necháme přes noc. Potom přes ručník jemně vyždímeme a dáme na vzduch,nemělo by se věšet.

Při takové péči vydrží vlněné oblečení mnohem déle než klasické bavlněné oblečení.

Na internetu dnes najdete mnoho vlněných výrobků pro miminka i pro dospělé.

 

 Návody na ručně pletené vlňáčky : https://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navody_vypis&idf=pleteni_vlnacku