Vliv stravy na otěhotnění

V dnešní době přibývá žen, které nemohou snadno otěhotnět. A tak přibývá umělých oplodnění a dětí, které se narodili s nízkou porodní váhou nebo se narodili předčasně, zvyšují se i rizika vícečetných těhotenství.

Moderním trendem je čekat s mateřstvím co nejdéle a nejdříve si pořádně užít život. Mnoho žen se snaží udělat kariéru. A mnoho párů se snaží nejdříve připravit zázemí pro svoje děti- bydlení, finance.

Dříve bylo normální mít děti ve věku kolem 20. Dnes je to až o 10 let později. Ve všech zemích, tzv “přírodních” je věk, kdy má žena první dítě nízký.

Proč tolik záleží na věku? Většina žen má menses cca od 13 let. Od 13 let se ženské tělo každý měsíc připravuje na početí dítěte. Čím déle to trvá , tím méně se na to tělo připravuje.Hormonů se vyplavuje míň a míň a i sliznice v děloze už tolik nenarůstá.  Ještě k tomu mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, která v těle navozuje uměle hormonální stav podobný těhotenství.  Další vliv mají i záněty a tím i možné srůsty či jiné problémy. Přeci jen, pokud je první těhotenství ve 30letech, tak za tu dobu má žena mnohem větší šanci nějaký problém mít.

Dalším velkým vlivem je strava. A to hlavně kuřecí maso z velkovýroby, mléčné výrobky, cukr a vše z bílé mouky.

Kuřata ve velkochovej jsou podporována v růstu uměle- hormonálně. Jinak by nemohla tak rychle vyrůst. Podle chemiků je míra těchto hormonů v normě, mě to ale normální nepřijde…

Mléčné výrobky se na neplodnosti podílejí hodně. Mléko a to hlavně pasterizované obsahuje mnoho látek, které v organismu vytvářejí hlen. Jde hlavně o kasein a mucin. Rozebírat tu chemické složení by bylo na dlouho, proto jsem to zkrátila.  Tyto látky se v těle usazují. Někdo je náchylný k usazování ve vedlejších nosních dutinách, jiný na průduškách či v tlustém střevě a mnoho žen právě ve svých reprodukčních orgánech.

A co dělat, pokud jsem dlouhodobě jedla mléčné výrobky? - hlavní je přestat je jíst. Druhým krokem je snaha vyčistit svůj organismus. Ze zkušeností je na to nejlepší zázvorový obklad nebo sedací koupele z listů bílé ředkve.

Bílá mouka. Obiloviny byly vždy základní potravinou lidí. Obiloviny se jedly jako celé zrno, nikoliv jako mouka. Celé zrno se jedlo právě kvůli bohatým výživným látkám, které jsou ve slupce zrna a těsně pod ním. Vymletím vzniká jen prášek bez těchto bohatých látek. A ten je základem dnešního pečiva. Dnes sice začíná být moderní pečivo z tmavé mouky, ale bývá jí tam malý podíl a někdy je to spíše obarvené… Bílá mouka zanáší tělo stejně jako mléčné výrobky. Proto je důležité výrobky z ní nejíst. Nahradit ji vařenými celými zrny obilovin a nebo moukou která je namleta z celých zrn a je čerstvá…