Co je a co není přirozená hygiena nemluvňátek

 

Bezplen? To jste ještě nikdy neslyšeli? BKM je s úspěchem praktikována v různých kulturách a v Americe a v Evropě zažívá comeback
 

 * Miminka jsou si už od narození vědoma svého vylučování a dávají to nejrůznějšími způsoby najevo. Během několika prvních měsíců života jsou schopná vědomě uvolnit svěrací svaly. Když je podržíme nad vhodnou nádobou už v novorozeneckém věku, umožníme jim zůstat ve spojení se svými tělesnými funkcemi a ukážeme jim, jak v dané situaci nejlépe reagovat.

 * BKM je metoda založená na potřebách dítěte, nenásilná a bez trestů. Komunikace je základním kamenem této metody a vždy je třeba klást na ni důraz.

 * s BKM je nejlépe začít už v novorozeneckém věku. Později lze její principy aplikovat i během učení na nočník.

 * BKM ušetří rodičům boje spojené s přebalování a s klasickým učením na nočník. Často sníží počet situací, kdy je dítě “z neznámých důvodů” nespokojené a neklidné, je i prevencí opruzenin.

 * BKM lze praktikovat opravdu bez plen, ale i s částěčný či stálým používáním plen. Tím, že se spotřeba použitých plen snižuje, je BKM ekologičtější než klasické plenkování.

 * BKM lze praktikovat na plný úvazek, ale stejně tak i na poloviční, mohou ji tedy používat i rodiče pracující.

 * Láskyplná pozornost, kterou potřebám našich miminek věnujeme, vytváří silné pouto, které odpovídá našim přirozeným lidským instinktům. BKM zlepšuje naši schopnost porozumět potřebám miminka, je jednou z praktik kontaktního rodičovství (attachment parenting, přirozené rodičovství)

 

2...Co BKM není

Ano, řeč je o zastaralých metodách pravidelných sezení na nočníku bez ohledu na potřeby dítěte či založené na principu odměn nebo trestů. Bezplenková komunikační metoda není učením na nočník a je založena na klidném, pozitivním a důvěrném vztahu a komunikaci mezi dospělým a miminkem.

 Není to fixace na vylučování? 

Není. Pravděpodobnost, že budete úspěšná, je dokonce daleko větší, pokud se fixaci podobný přístup nekoná. Tedy například na vycházce či na nákupu je přitom ta správná porce pozornosti, a vyrovnanost dávka ablenkung. Pokud se staráme o výživu dítěte, jedná se o fixaci na jídlo?...

 

Není to drezůra rodičů?

Ale vůbec ne. Metoda se proto jmenuje komunikační, protože je založena na vzájemné komunikaci. Pokud reagujeme na pláč miminka, který znamená hlad nebo únavu, také se nejedná o drezúru rodičů. (A pokud váš dobře vychovaný pes stojí u dveří s vodítkem v zubech, má vás dobře vychované, když reagujete a v zájmu ochrany koberců ho vezmete ven :-)

Není to časově náročné?

Je pravda, že miminka čurají častěji než dospělí, ale za časově náročnou bych tuto metodu neoznačila. Pokud dítě dáváte čurat během přebalování, je to jen pár sekund navíc, pokud je dítě úplně bez plen, je čas, který potřebujete na sundání a natáhnutí kalhot – sečteno během dne- přibližně stejný, jako celkové vybalení z pleny, mytí, zabalení pleny a praní (nebo nákup) plen.

 

3...Na co to všecko?

Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, horko, potřeba tělesného kontaktu) reagujeme a vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Dříve se tak jako tak budeme muset touto tematikou zabývat, je to mnohem příjemnější dříve, než dítě začne objevovat svět a přijímat i jinou potravu nežli mateřské mléko.

Zesílená komunikace je báječný pocit, což dávají i miminka najevo.

Každá suchá plena je i příspěvkem pro životní prostředí.

V době, kdy je dítě schopno samostatně své vylučování ovlivňovat, je už obeznámeno s hygienickou normou dospělých

4...Minimální plena

Systém minimální pleny je jednoduchý jako facka. Přestaneme plenu považovat

za místo, kam je správné vylučovat, a začneme na ni nazírat jako na jistý druh spodního prádla, které má tu výhodu, že je savé a do jisté míry vodotěsné. S touto pojistkou, která nás ušetří kalamit a zbaví nás sbytečného stresu, začneme s novorozencem chodit na záchod. Když odhlédneme od podivné alternativy naší euroamerické společnosti posledních dvou tří generací a podíváme se, jak to normálně funguje ve valné většině světové populace, zjistíme, že naše miminka na to jenom čekají, celá žhavá. Mají totiž po miliony let vytvářené instinkty, které jim říkají, že na mámu a do rodného hnízda se nevylučuje. Takže stačí po probuzení je podržet nad vhodnou nádobou, dále pak po kojení (a velice často i během kojení), pak je opět ukojíme do spánku klidného a plnohodnotného. Postupně zjistíme, který pláč či nespokojenost či volání po mámě znamená hlad, potřebu vylučovat či zimu atd, a pokud je – jak nám náš mateřský pud neomylně říká, nosíme v šátku na svém těle, máme šanci na minimální spotřebu plen.Moderní maminky si vymyslely celou řadu zlepšováků, od one-wets – plenkám podobných kalhotek bederního střihu a nebaculatého vzhledu, které vydrží jednu nehodu, přes rychloprdky, kalhoty s decentně skrytým otvorem v rozkroku, které nás zbavují nutnosti miminko neustále obtěžovat oblékáním a vyslékáním. Ale znám i maminku, čestné slovo, která od narození žádné pleny nedává. To tak jejich porodní asistentka po porodu doma miminko vykoupala a chtěla oblékat a balit, a říká: „Tak, teď potřebuju ještě plenu.“ Její údiv neznal mezí, když slyšela, že v domě žádné nejsou! Nakonec se v poličce našla nějaká ta čtyřcovka, ale jen co pa opustila dům, už byla plena dole. Miminku je v současnosti rok a co se nehod týče, jsou na ročním průměru čtyři za den! Když se to srovná se dvěma tunami spotřebovaných jednorázovek, což je průměr dětí klasicky balených do tří let, máme do nebe volající ekologickou úsporu.Moje maminka skoro zaplakal, když pozorovala, jak mi moje maličká v půlce kojení začíná trhat prso, jakoby to byla žvýkačka, pak se vyčurá a pije v klidu dál. Kdyby to byla bývala má máma věděla v hlubokých sedmdesátých letech, ušetřilo by jí to ukousnutou bradavku a já mohla být kojenec o rok dýl.Jedna moje kamarádka narazila na systém minimální pleny až u druhého miminka, ta zas lomila rukama, kolik kolik si mohli ušetřit. A těch opruzenin a exémů na prdelce!Jistě, je nutno tomu přizpůsobit i celkový způsob oblékání. Tak jsme postupně zavrhli body a dupačky, které nás opakovaně přiváděly do situací, které znám z lyží: než se to všechno vysleče, počurám se. A oblíkat kombinézu, která se namočila v břečce na kachličkách… ani nemluvím.Systém minimální pleny má ale kromě ekologických, ekonomických a zdravotních výhod ještě jednu: MOBILITU. Tak si nemusím lámat, jestli má zařízení v cíli našeho výletu přebalovací pult na toaletách, což většinou nemá. Mohu spontánně rozhodnout, že zůstanu u kamarádky o pár dní dýl a nemusím běhat po okolí a hledat drogérii.

Je to osvobozující!