Kojení po císařském řezu


Pokud dojde k porodu císařským řezem, stává se matka chirurgickým pacientem se všemi s tím souvisejícími riziky a problémy Je-li porod sekcí předem naplánován, matka je většinou na porod psychicky připravena a lépe jej snáší.Neplánovaný akutní císařský řez je pro matku více stresující, což se ještě umocní někdy přidanými zdravotními komplikacemi.
Dítě porozené císařským řezem má být přiloženo k prsu co nejdříve, jakmile to stav maminky a dítěte dovolí. Velmi často dochází k prvnímu přiložení do hodiny po operaci, často i dříve Žádný typ běžně používané anestezie není kontraindikací kojení. Četné studie prokázaly, že koncentrace použitých léků jsou v MM nízké a v žádném případě novorozence neohrožují. Při epidurální anestezii , kdy je matka při vědomí může být dítě přiloženo hned po operaci.
Samozřejmě, že maminka potřebuje vnímavý a vstřícný personál, který dítě přiloží k prsu. Někdy se může stát, že dítě je vlivem lék, které matka dostává před a během porodu spavé. Je-li tomu tak, nemusí se maminka či tatínek znepokojovat, že opožděné přiložení negativně ovlivní kojení.
Způsob porodu nemá podstatný vliv na spuštění laktace ani na složení MM.
Miminko po císařském řezu je schopno sát hned při prvním přiložení je důležité,aby bradavka matky podráždila ústa dítěte, které na tento stimul reaguje širokým otevřením úst, zkrátka aby se dítě správně přisálo. Poloha maminky je většinou na zádech a personál pomáhá dítě přiložit k oběma prsům.I po s.c. úspech kojení záleží na podpoře zdravotníků a jejich pomoci.Podstatné je i rozhodnutí matky kojit. Někdy se kojení nedaří hned, proto by měĺa maminka vědět, že střídání úspechu a neúspěchů při kojení je zcela přirozené.
Většina maminek prvních 24 hodin leží na jednotce intenzivní péče a dítě je za ní nošeno. V dalších dnech pak maminka leží na oddělení šestinedelí. Některé porodnice mají maminku s dítětem na společném pokoji hned od počátku, jiné dávají dítě k matce od 4.dne. V obou případech je nezbytná pomoc zdravotnického personálu. Analgetika používaná zpočátku ke tlumení bolesti by měla být podávána nejlépe ihned po kojení. Vhodné je použít krátkodobě působící léky, které se rychle eliminují.
Poloha při kojení se volí taková, aby mamince co nejvíce vyhovovala. Může se kojit v leže, v polosedě, na boku či boční fotbalové poloze. Aby dítě matku netlačilo na jizvu, dává se na bříško maminky polštář, na kterém pak dítě leží. Při poloze v polosedě se polštářem podkládají i kolena matky. Zkrátka vždy se dá zvolit poloha, která je mamince příjemná. V žádném případě není nutné dítě po císařském řezu dokrmovat Nástup laktace v dobře vedené porodnici je stejný jako u matek po spontánním porodu. Pokud je z nějakého důvodu dokrm nutný, měl by být podán alternativním způsobem (stříkačkou, po prstu, kádinkou,lžičkou…), nikdy ne savičkou.