alternativní krmení

Když je z nějakého důvodu nutný dokrm miminka, je vhodné zvolit jinou metodu než lahev/savičku. Sání ze savičky a z prsa je velice rozdílný. Dítě nemusí tak moc otevírat pusinku, nemusí používat při pití dolní čelist, jazyk dítěte neobemyká dudlík, mléko z lahve teče hned, z prsu dítě nejdřív rychlým sáním stimuluje tok mléka a potom se mléko rozteče.  Protože je tok z dudlíku větší, učí se dítě brzdit tok jazykem a proto potom bradavku s dvorcem tlačá ven z pusinky,  je to pro dítě velice pohodlné a proto pokud chcete i nadále kojit je vhodné použít jinou formu: například krmení po lžičce, z kádinky, s lahvičky ve tvaru lžičky, suplementorem. Viz foto výše. Jsou to sice trochu složitější a u nás nezvyklé formy krmení, jsou ale pro udržení kojení mnohem lepší. děti si totiž rychle zvykají na formu krmení při které mléko teče snadněji a rychleji .

 

Kádinka, kalíšek nebo hrníček (na fotce použit kalíšek od firmy Medela, objem 30 ml, cena asi 20,-) – dítě je pevně drženo na klíně, má hlavičku výše než tělíčko, jedna ruka fixuje ručičky dítěte, aby jimi nešermovalo a mléko nevylilo. Je potřeba trochu šikovnosti, než se rodič naučí vystihnout správný okamžik, kdy dítě otevře pusinku a je možné mu na spodní rtík a dolní čelist kádinku položit. Dítě zformuje jazýček do pohárku stejně jako při kojení a v tu chvíli mu tam tam mléko z pohárku po troškách naléváme. Dítě si mléko posouvá na kořen jazyka a polyká. Po zkoordinování celého procesu krmení je to velmi jednoduchý způsob dokrmu a je využíván i u nedonošených dětí, dětí s roštěpem rtů nebo patra a také pro děti, které mají špatnou koordinaci polykání a sání. Je vhodný pro malé a střední dokrmy, ať už několikrát denně nebo pro kompletní krmení dítěte i po dobu několika týdnů, případně i na větší dokrmy (80-120 ml) na jednorázové použití (např. při nepřítomnosti matky u několika krmení)

Lžička – dítě je opět pevně drženo na klíně, hlavička výše než tělíčko, ručičky fixovány. Dotkneme se lžičkou rtů dítěte, to vystrčí jazýček, zformuje ho do pohárku a začne vykonávat sací pohyby – v tu chvíli mu na jazyk mléko ze lžičky nalejeme. Jde o zdlouhavý způsob dokrmování vhodný spíše pro menší dokrmy (do 30-40 ml), jednorázové používání nebo krátkodobé pravidelné používání (týden)

 

Stříkačkou-Tento konkrétní způsob je vhodnější spíše pro menší dokrmy (asi do 40 ml) a občasné použití. Je vhodné, aby se dítě snažilo aktivně sát a píst stříkačky samo táhnout (jinak se mléko musí pomaličku přistřikovat). Dítě by mělo být naproti rodiče, pohodlně položené na polštáři (může být na polštáři a zároveň na pokrčených nohách rodiče, v takové kolébce), posteli, v autosedačce či lehátku – je vhodné, aby mělo hlavičku výše než tělíčko a dobře se mu polykalo (platí pro všechny způsoby dokrmu stříkačkou).

 

Stříkačkou s cévkou- Dítě držíme ve svislé poloze proti sobě, ukazovák vsuneme do úst dítěte po polovinu druhého článku tak, aby nehet směřoval k jazyku ,prst směřuje na patro, kde je sací bod, po jehož podráždění začne dítě pohybovat jazykem,  k prstu pak přiložíme silikonovou špičku připojenou na stříkačku s mlékem , tento způsob lze modifikovat použitím cévky ke krmení, která je napojena na stříkačku nebo vstřikujeme mléko přímo ze stříkačky na prst.

 

Suplementor-Plastická cévka je jedním koncem napojena na stříkačku s odstříkaným mlékem, druhý konec je připevněný k prsu, dítě dostává mléko cévkou ze stříkačky i z prsu ,sáním z prsu stimuluje dítě tvorbu mléka
Dítě je možné nejprve přiložit k prsu a pak vložit cévku. Před vložením cévky by se měl prs jemně stlačit na jednu stranu tak, aby koutek úst dítěte zůstal volný. Cévka se uchopí mezi ukazovák a palec a vloží se do koutku úst dítěte tak, aby směřovala do zadní části dutiny ústní a zároveň k patru. Čím lépe je dítě přiloženo, tím lépe saje. Cévka je správně umístěna, pokud jí mléko teče přiměřenou rychlostí. Obvykle není nutné plnit cévku mlékem před jejím vložením do úst dítěte, kterým dokrmujeme.